Těžko uvěřit, že Břevnov byl původně samostatným městem, ale do roku 1907 tomu tak bylo. To vše se změnilo po návštěvě císaře Františka Josefa I. Díky jeho proslovu se z města stala městská čtvrť. Kromě tohoto omylu se ovšem, co se týče historie Břevnova, můžeme také dozvědět leccos i o vzniku kláštera, ke kterému se váže mnoho zajímavých legend. Nemůžemeale opomenout původ názvu Břevnova, který je více než zajímavý a pro některé možná i vcelku úsměvný.
Břevnov byla původně malá ves, kde se nacházely zejména venkovské statky, většinou se zvoničkou. Postupem času se ovšem vesnický styl Břevnova měnil. Začaly se zde více stavět domy městského a maloměstského stylu. Tato změna souvisela s nárůstem počtu obyvatel, který postupně narůstal.
Nutno ještě zmínit, že v minulosti existovala trojice Břevnova: Velký Břevnov s Břevnovským klášterem, Malý Břevnov a Tejnka. Z těchto tří původně církevních vrchnostenských statků vyrostla později příměstská obec.
Velký Břevnov je Břevnov, který známe dnes, Malý Břevnov u Bílé Hory existuje dodnes a stejně tak i Tejnka.
Legendy Břevnova a jeho názvů
Název Břevnov a jeho historie se vztahuje ke klášteru, ke kterému se pojí hned několik legend:
První legenda, která pochází z Hájkovy kroniky, praví, že klášter získal své pojmenování podle kusu dubového dřeva. Toto dubové dřevo našli zakladatelé u pramene potoka Brusnice.
Další legenda mluví o tom, že v roce 993 na lovu, který se konal na Břevnově, setkali dva významní lidé té doby: biskup Vojtěch a kníže Boleslav. Tito dva vážení muži společně poznali místo, které jim ve snu pošeptal Boží hlas. Ten jim prý přikázal, aby zde založili klášter a přivedli k němu bratry Řádu sv. Benedikta.
Čímž se konečně dostáváme ke vzniku městské čtvrti:
Vše začalo v dubnu roku 1907. Císař František Josef I. se rozhodl, že přijede navštívit Břevnov. Aby ozřejmil, jak si váží pohostinnosti a laskavosti občanů, rozhodl se jim na důkaz vděčnosti poděkovat proslovem.
Císař František Josef I. ovšem neovládal dobře češtinu a tak se při svém proslovu spletl a omylem pronesl, že děkuje městu za vlídné přijetí. Netrvalo dlouho a občané si vyžádali od císaře dekret, který potvrzoval povýšení Břevnova na město.
Občané si statutu města užívali do sytosti, ale jejich radovánky netrvaly dlouho. Kolem roku 1922 byl Břevnov připojen k Praze a z města se tak stala městská čtvrť.
Napsala Kateřina Cmerová. Autorkou ilustrace pro Bétéčko je Anna Vokounová.
Stýská se vám po kreativitě? Zapojte se do jednoho z našich kurzů! Stačí kliknout na ikonku: