
Léto je v plném proudu a vy nestačíte korzovat mezi prací a chalupou? Nebo všichni odjeli mimo město a vy máte před sebou řadu plonkových dní? Vydejte se vstříc festivalu Art in Space.
Koncepce festivalu je k návštěvníkům vstřícná a tématicky veskrze různorodá a bohatá. Možná i proto, že probíhá po čtyři měsíce — tedy od června do září. Některé akce se uskuteční i dvakrát v průběhu doby konání festivalu, takže pokud se k akcím připojujete až nyní, není třeba se bát, že byste něco úplně minuli.
Co určitě na první pohled zaujme, je koncepce samotného festivalu. Tento rok totiž připadl lokalitám — městským částem — Prahy 6 a Prahy 7, tradičně ovšem putuje každý rok do jiné pražské čtvrti. Každoročně jej také organizuje odlišná kurátorská dvojice. Letos organizační otěže převzali s tématem„ zkoumání možností uměleckého díla jako nástroje ozdravného procesu místa” kurátorka Jitka Hlaváčková a kurátor Ludvík Hlaváček.
Festival tak sleduje linii, která je blízká i našemu magazínu. Kurátorská dvojice oslovila čtrnáct umělců / uměleckých kolektivů, jež mají osobní vztah k vybrané lokalitě, potažmo: dlouhodobě tu žijí a pracují. Festival nese podtitul Terapie města. “K naplnění našich terapeutických cílů je nutné hledání účinných uměleckých forem a nástrojů specifických pro veřejný prostor – veřejného jazyka umění. Ten může vstupovat do diskuse o městských starostech nejrůznějšími způsoby naladění: povzbuzením, zpochybněním, odhalením, inspirací, kritikou… Jeho projevy mohou být materiální předměty nebo sociální situace,” dodávají kurátoři na webu události. Událost a program můžete sledovat také na facebookových stránkách festivalu.
Nejbližší akce
Hned na sobotu 10. července je pořadateli avizována procházka s Janem Trejbalem na téma “Hejno příležitostí”, a to od 17 hodiny, přičemž sraz je udaný na Buštěhradské 2.„ Společně se pokusíme vystopovat v současné zástavbě pražské Ořechovky trasu Hradního vodovodu i další skryté prvky vodního ekosystému. Jejich přítomnost zkusíme dohledat pomocí dronu i na základě historických zpráv. Cestou se setkáme s díly, které v rámci festivalu m3 vytvořil kolektiv autorů Kafkárna, Anežka Hošková a Veronika Zapletalová,” píší k události.
V pondělí 12. července se pak můžete vydat s Pavlem Karousem na procházku v rámci projektu Vetřelci a volavky”. Půjde o komentovanou prohlídku vybraných uměleckých intervencí vzniklých právě v rámci samotného festivalu. V červenci na vás dále čekají Jiří Kovanda a Jiří Sádlo / Setkání nad Stromovkou, Dušan Zahoranský — prohlídka Dílny Drutěva a třeba i prohlídka s kurátory a mnoho dalšího.
Pokud je potřeba se na událost předem zarezervovat, budete na tuto skutečnost upozorněni v programu festivalu.
Bétéčko (Břevnovský trhák) je magazínem a zároveň projektem Atelieru Kaštan.